متن کامل پایان نامه های حقوق در سایت

homatez.com

زمينه آموزش بويژه در موارد زير بعمل خواهند آورد:

الف- شرايط مساوي براي رهنمودهاي شغلي و حرفه­اي جهت راهيابي به تحصيل و دستيابي مدارک از موسسات آموزشي در تمام سطوح مختلف در مناطق شهري و روستايي. اين برابري مي­بايست در دوره­هاي پيش دبستاني، عمومي، فني، حرفه­اي و آموزش عالي فني و نيز در تمام انواع دوره­هاي کارآموزي حرفه­اي تضمين گردد.

ب- (امکان) راهيابي به دوره­هاي تحصيلي، امتحانات، کادر آموزش با کيفيت­ها و معيارهاي يکسان و تجهيزات آموزشي با کيفيت­هاي مساوي با (مردان) تضمين گردد.

ج- حذف هر نوع مفهوم کليشه­اي از نقش زنان و مردان در تمام سطوح و تمام اشکال مختلف آموزشي بوسيله تشويق آموزش مختلط (پسران و دختران) و ديگر انواع آموزش که دستيابي به اين اهداف را کمک خواهد نمود، بويژه در تجديد نظر متون کتابهاي درسي و برنامه­هاي مدارس و تعديل روش­هاي آموزشي.»[71]

این در حالی است که در برخی کشورهای توسعه­نیافته و کمتر توسعه­یافته، فرصت­های تحصیلی برای زنان و مردان مساوی نمی­باشد. در این جوامع، زنان از اشتغال به تحصیل در بعضی رشته­ها محروم­اند. به طور مثال در ایران، دختران از تحصیل رشته­هایی مانند مهندسی معدن، برخی گرایش­های رشته مهندسی کشاورزی و رشته­هایی از این قبیل محروم­اند. هم­چنین، آموزش عالی کشور سعی در جداسازی کلاس­های درس و البته دانشگاه­ها نموده است. اینگونه تفکیک جنسیتی باعث بروز خطرات و مشکلات جدی در جامعه و جوانان می­گردد.

در کنوانسیون رفع کلیه اشکال تبعیض علیه زنان آمده است:

« دولت­هاي عضو کليه اقدامات مقتضي و لازم را براي حذف هرگونه تبعيض عليه زنان در جهت تضمين حقوق برابر آنان با مردان در زمينه آموزش به­ويژه در موارد زير به­عمل خواهند آورد:

( ايجاد) فرصتهاي يکسان جهت شرکت فعال (زنان) در ورزش و تربيت بدني.» [72]

در برخی کشورها از جمله کشورهای اسلامی، زنان از حضور و شرکت در ورزش­هایی مانند فوتبال، والیبال، شنا، تنیس، پینگ­پنگ و بسیاری از ورزش­ها بصورت حرفه­ای و در عرصه­ی بین­المللی ـ علیرغم استعداد و علاقه­شان ـ محروم می­شوند. هم­چنین، در این کشورها اجازه­ی حضور به زنان در ورزشگاه­ها و مکان­های ورزشی برای دیدن مسابقات وجود ندارد.

در کنوانسیون رفع کلیه اشکال تبعیض علیه زنان آمده است:

« دولتهاي عضو، حقوق يکسان مردان و زنان را در برابر قانون و در مورد تردد (مسافرت) افراد، آزادي انتخاب مسکن و اقامتگاه خواهند پذيرفت.»[73]

ولی در واقع طبق قانون اساسی و مدنی بسیاری از کشورها- از جمله ایران[74]ـ اقامتگاه زوج به زوجه تحمیل می­شود.

 

2-7-3- گزارش سازمان حقوق بشر درمورد خشونت علیه زنان در عراق

«سازمان دیده‌بان حقوق بشر» با انتشار گزارش تحقیقی مفصلی از خشونت سازمان‌یافته علیه زنان عراقی در زندان‌های این کشور پرده برداشت.

این گزارش که با عنوان «هیچ‌کس امنیت ندارد» در ۱۰۵ صفحه تنظیم شده است، برمبنای اسناد و مدارک و گفت‌وگوهای رودررو با ۲۷ زن تنظیم شده است که سابقه‌ی زندانی شدن در عراق دارند. دیده‌بان حقوق بشر دولت عراق را متهم کرد و اظهار داشت که هزاران زن بدون دلیل قانونی محکم و ادله‌ی کافی دستگیر و در بدترین شرایط در زندان‌های کشور حبس شده­اند.

شکنجه جسمی و روحی، تجاوز جنسی، شوک الکتریکی، تهدید به تجاوز، کتک، آزار و اذیت کلامی، آویزان کردن به شکل وارونه از سقف‌های زندان و کتک با باتوم بعضی از خشونت‌های سازمان­یافته‌ای است که مقامات زندان‌های عراق علیه زنان به کار می‌گیرند.

دیده‌بان حقوق بشر می‌گوید یکی از زنان درحالی برای گفت‌وگو با ناظر این سازمان به خانه‌ای امن در محله‌ای در بغداد آمد که از شدت درد هنوز نمی‌توانست به درستی صحبت کند و راه برود. ناظر سازمان می‌گوید: « جای سوختگی بر روی بدن، بینی شکسته و آثار زخم روی دست‌ها، بعضی از آثار شکنجه‌های شدید بر تن این زن بود.»

براساس گزارش این سازمان مدافع حقوق بشر، دسترسی به دارو و خدمات درمانی در زندان‌های عراق نیز به شدت محدود و ناکافی است و بسیاری از زندانیان از همان دسترسی اندک نیز محروم می‌شوند.

دیده­بان حقوق بشر گزارش ۴۲۰۰ پرونده‌ی زنان زندانی را بررسی کرده است. دیده‌بان حقوق بشر می‌گوید اگرچه مردان و زنان هر دو با خشونت و شکنجه در سیستم قضایی ناکارآمد عراق مواجه‌اند، اما زنان با خشونت مضاعفی روبرو هستند. بسیاری از زنان هرگز جرمی مرتکب نشدند و تنها برای این‌که می­توان از آن‌ها به عنوان ابزار فشار به مردان خانواده استفاده شود، بازداشت و برای ماه‌ها و گاه سال‌ها بی­تفهیم اتهام زندانی می‌شوند.

گزارش نشان می‌دهد که مقامات عراقی به شکل سازمان‌یافته به خانواده‌های گروه‌های مخالف دولت مرکزی حمله و زنان را گروهی دستگیر می‌کند. قانون مبهم مبارزه با تروریسم مصوب سال ۲۰۰۵ کشور نیز دست مقامات را باز گذاشته تا بدون شواهد و هیچ‌گونه سابقه‌ی فعالیت تروریستی، زنان را بازداشت کنند.[75]

[1] – دهخدا، علی­اکبر؛ 1373، لغت­نامه دهخدا، زیرنظر محمد معین و جعفر شهیدی، تهران: انتشارات دانشگاه تهران.

[2] – معین، محمد؛ فرهنگ فارسی معین، موسسه چاپ و انتشارات امیركبیر.

[3] – عمید، حسن؛ 1342، فرهنگ لغت، تهران: انتشارات ابن سینا.

 

[4] – اکرمی افشار ک، 1392، برخورد شرع و قانون با شکنجه،‌ ]24/01/1393[. آدرس دسترسی:

http://www.urmialawyer.ir/articles/30771

[5] جیفارد، ‌کامیل؛‌ ترجمه فریبا بامداد. 1388. ‌ شکنجه چیست؟.کمیته گزارشگران حقوق بشر.

[6] – Wikipedia, the free encyclopedia, 2009, Psychology of torture, Available from: http://en.wikipedia.org/wiki/Psychological_torture. [Accessed 8 August 2014]

 

 

[7] – خبرگزاری فارس، 19 دی ماه 1390، تعریف شکنجه در قوانین آمریکا،‌ آدرس دسترسی:

http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13901019001091#sthash.njqqJTwI.dpuf

 

[8]– آشوري، داريوش؛ 1366، دانشنامه سياسي، تهران: انتشارات سهروردي و انتشارات مرواريد، چاپ اول

[9]– اسميت، برايان كلايو؛ 1380، فهم سياست جهان سوم، نظريه‌هاي توسعه و دگرگوني سياسي، ترجمه امير محمد حاجي يوسفي و محمد سعيد قائني نجفي، انتشارات دفتر مطالعات سياسي و بين‌المللي وزارت امور خارجه، ص 46.

[10] – سريع القلم، محمود؛ 1375، توسعه جهان سوم و نظام بين الملل، نشر سفير، چاپ سوم. ص 70.

[11] – ساعي، احمد؛ 1377، مسائل سياسي- اقتصادي جهان سوم، تهران: انتشارات سمت.

[12] – پیشین،آشوري، داريوش؛ 1366، دانشنامه سياسي، تهران: انتشارات سهروردي و انتشارات مرواريد، چاپ اول.

[13] – ویکی پدیا فارسی، 23 می 2014، کشورهای توسعه­یافته، [20/03/1393].

[14] – State International Responsibility

[15] – فيوضي، رضا؛ 1352، مسئوليت بين المللي و نظريه حمايت سياسي، مركز مطالعات مالي بين المللي دانشگاه تهران.

[16]– مستقيمي، بهرام؛ طارم سري، مسعود؛ 1377، مسئوليت بين المللي دولت

تکه های دیگری از این مطلب را طبق شماره بندی صفحات می توانید بخوانید 

برای دانلود متن کامل پایان نامه های حقوقی به سایت

homatez.com

مراجعه کنید