اگه زیاد شدن وزن شما به وجود اومده به وسیله تجمع مایع در بدن بود، نگران نباشین چون این زیاد شدن وزن دائمی نیس.
اگه غذاتون زیاده و جنب و جوش تون کم، نباید از چاق شدنتون تعجب کنین. اما اگه غذای چندانی نمی خورید و جنب و جوش تون هم خیلی کم نیس، حق دارین اگه از زیاد شدن وزن تون یکه بخورین…

پزشکان میگن به جز تغذیه، ارث و جنب و جوش، علل دیگری هم می تونن در زیاد شدن وزن ما نقش داشته باشن. در این مطلب نگاهی انداختیم به بعضی از مهم ترین علل مخفی چاقی.

کم خوابی

اگه تا دیر وقت بیدار بمونین، احتمال بیشتری هست که آخر شب به غذا خوردن روی بیارین و اینطوری اندازه کالری دریافتی تون زیاد می شه. از طرفی تغییرات در اندازه هورمونا در این وضعیت باعث افزایش احساس گرسنگی و اشتها می شه و دیرتر احساس سیری می کنین.

یائسگی

بیشتر زنان نزدیک به زمان یائسگی مقداری وزن اضافه می کنن، اما شاید کاهش هورمون های جنسی دلیل این زیاد شدن وزن نیس بلکه با بالا رفتن سن، سوخت وساز در بدن کنه می شه و کالری کمتری می سوزد. از طرفی تغییرات در روش زندگی (مانند جنب و جوش کمتر) هم ممکنه در این زیاد شدن وزن اثر داشته باشه اما جایی که در اون چربی در بدن تجمع پیدا می کنه، ممکنه به یائسگی مربوط باشه. در یائسگی، چربی بیشتر دور و بر کمر جمع می شه، نه در رانا و لگن.

تخمدان پلی کیستیک

نشانگان تخمدان پلی کیستیک یه مشکل هورمونی عادی در زنان در سنین باروریه. در بیشتر زنان دچار این نشانگان، کیستای کوچیک بسیار در تخمدانا رشد می کنه. این آسیب باعث از بین رفتن تعادل هورمونی می شه و بر چرخه قاعدگی اثر میذاره و ممکنه پرمویی و جوش بسازه. خانومای دچار این آسیب نسبت به انسولین مقاوم هستن که باعث زیاد شدن وزن می شه و چربی اضافی در شکم اونا تجمع پیدا می کنه. چاقی شکمی مبتلایان رو در خطر دچار شدن به مریضی قلبی قرار میده.

ترک سیگار

آدمایی که سیگار رو ترک می کنن به طور میانگین کمتر از 4.5 کیلوگرم وزن اضافه می کنن چون با حذف نیکوتین چند اتفاق میفته:

– فرد احساس گرسنگی بیشتری می کنه و غذای بیشتری می خوره که این احساس گرسنگی ممکنه پس از چند هفته برطرف شه.

– بدون اینکه اندازه کالری دریافتی کم شده باشه، سوخت وساز کنه می شه.

– غذاها واسه فرد خوشمزه تر به نظر می رسن که ممکنه به پرخوری برسه.

– فرد به خوردن غذاهای حاضری پرچربی و پرقند روی می آورد.

کم کاری تیرویید

اگه تیرویید (غده پروانه ای شکلی که جلوی گردن قرار داره)، به اندازه کافی هورمون تیروییدی تولید نکنه، شاید احساس خستگی، ضعف و سرما می کنین و اضافه وزن پیدا می کنین. اگه هورمون تیرویید کافی نباشه، سوخت وساز در بدن کنه می شه و احتمال بالا رفتن وزن افزایش پیدا می کنه. حتی اگه کارکرد تیرویید در حد پایینی دامنه طبیعی باشه، ممکنه زیاد شدن وزن به وجود بیاد. معمولا درمان کم کاری تیرویید باعث از بین رفتن این اضافه وزن می شه.

داروهای کورتونی

داروهای ضدالتهابی استروییدی (داروهای کورتونی) مانند پردنیزولون به دلیل اثرشون در افزایش وزن مشهور هستن. تجمع مایع در بدن و افزایش اشتها دلایل اصلی زیاد شدن وزن با مصرف این داروهاست، اما این آسیب جانبی اونا به دوز دارو و مدت زمان مصرف بستگی داره. در بعضی مصرف کنندگان داروهای استروییدی به طور گذرا چربیای بدن جابجا و در مناطقی مانند صورت، پشت گردن و شکم جمع می شه.

قرصای ضدبارداری

برخلاف عقیده عادی، قرصای ضدبارداری ترکیبی (استروژن و پروژسترون) باعث زیاد شدن وزن در درازمدت نمی شن. بعضی وقتا بعضی از زنائی که قرصای ترکیبی مصرف می کنن، مقداری اضافه وزن پیدا می کنن اما این زیاد شدن وزن به تجمع مایع در بدن مربوط می شه و معمولا کوتاه مدته. اگه هنوزم در این باره نگرانین، با پزشکتون مشورت کنین.

کوشینگ

زیاد شدن وزن، علامت شایع نشانگان کوشینگه. نشانگان کوشینگ بعضی وقتا به دلیل مصرف داروهای استروییدی واسه مریضیایی مانند آسم، آرتریت یا لوپوس بروز می کنه. هم اینکه این نشانگان ممکنه در نتیجه تولید زیادتر از اندازه هورمون کورتیزول به وسیله غده فوق کلیه یا به توموری مربوط باشه که این هورمون رو می سازه. تجمع چربی به خاطر این بیشتر از همه در صورت، گردن، بخش بالایی پشت و دور کمر هستش.

بعضی داروهای اعصاب

یه آسیب جانبی بعضی از داروهای ضدافسردگی، افزایش وزنه، پس اگه فکر می کنین داروی ضدافسردگی تون باعث چاقی تون شده، با دکتر درباره تغییر برنامه درمانی مشورت کنین اما هیچوقت خودسرانه داروهایتان رو تغییر ندین. بعضی افراد هم پس از یه مدت مصرف داروی ضدافسردگی، به دلیل اینکه حالشون بهتر و اشتهایشان بیشتر می شه، وزن اضافه می کنن. خود افسردگی هم ممکنه باعث تغییرات وزن شه.

از بین داروهای اعصاب و روان، بعضی داروهای دیگه هم زیاد شدن وزن رو به دنبال دارن؛ مثلا داروهای ضدروان پریشی که واسه درمان اسکیزوفرنی و مشکل دوقطبی به کار می رن و همین طور داروهای ضدمیگرن، ضدتشنج، ضدفشارخون و ضددیابت.

استرس

در زمان استرس اندازه ترشح کورتیزول یا هورمون استرس در بدن زیاد می شه و اشتها رو زیاد می کنه. علاوه بر این ممکنه واسه آرامش خودتون هنگام استرس به خوردن غذاهای پرکالری روی بیارین. ترکیب این دو عامل زمینه رو واسه زیاد شدن وزن جفت و جور می کنه.

پنج قانون دارویی

اگه مصرف داروی خاصی باعث افزایش وزنتون شده، به قوانین زیر به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین:

قانون اول: بدون مشاوره با دکتر مصرف هیچ دارویی رو قطع نکنین چون این دارو ممکنه واسه حفظ سلامت لازم باشه.

قانون دوم: خودتون رو با بقیه آدمایی که همین دارو رو مصرف می کنن، مقایسه نکنین. مشکلات جانبی یه دارو در همه آدما به یه شکل ظهور نمی کنه. اگه دارویی باعث زیاد شدن وزن در فردی شده باشه، حتما این اثر رو در شما نداره. با پزشکتون در این باره مشورت کنین.

قانون سوم: اگه زیاد شدن وزن شما به وجود اومده به وسیله تجمع مایع در بدن بود، نگران نباشین چون این زیاد شدن وزن دائمی نیس. وقتی که مصرف دارو رو به پایان برسونین یا مریضی تون کنترل شه، پف کردگی به وجود اومده به وسیله تجمع مایع فروکش می کنه. در طول این مدت از یه رژیم غذایی کم نمک پیروی کنین.

قانون چهارم: با دکتر درباره داروی دیگری که به عنوان جانشین می تونین استفاده کنین، مشورت کنین. در خیلی از موارد پزشکتون می تونه داروی دیگری رو واسه شما تجویز کنه که این آسیب جانبی رو نداشته باشه.

قانون پنجم: اگه افزایش وزنتون به وجود اومده به وسیله کم شدن اندازه سوخت وساز در بدن به دلیل یه مریضی یا مصرف داروست، باید تلاش کنین با ورزش سرعت سوخت وساز رو بالا ببرین.

منبع : salamatiran.com

جمع آوری سلامت اکاایران