10 دلیل کاهش رشد جنین

کم شدن سرعت رشد جنین در هفته های آخر بارداری، مشکل خطرناکیه که در خیلی از بارداریا رخ می دهد. تشخیص به موقع این مشکل، به حفظ سلامت جنین در بارداری کمک زیادی می کنه.

 

گروه دیگری از این جنینا رو تا یه زمان مشخص مورد پایش قرار می بدن، طوری که مادر باید تموم این مدت به طور منظم تحت نظر دکتر قرار بگیره.

 

روش زندگی مادر واسه جنینایی که به این مشکل دچار شدن سرنوشت سازه. روش درست زندگی شامل تغذیه سالم، ورزش متناسب با سن و وضعیت بارداری، زندگی در هوای سالم، دوری از دود سیگار و مصرف الکل و مواد مخدر و دوری از استرسه.

 

علل شایع کاهش رشد جنین

1- مشکلات جفت: جفت مسئول تامین غذا و اکسیژن واسه جنینه. اگه جفت ناهنجاری داشته باشه و یا درزمان دوران بارداری غذا رسانی به جنین به وسیله جفت دچار مشکل شه، رشد جنین دچار مشکل می شه.

 

هم اینکه ممکنه محل قرار گرفتن جفت در رحم، اختلالاتی رو واسه جنین بسازه که به اون جفت سر راهی می گن و یا جفت کمی از رحم جدا شه که به اون جدا شدن زودرس جفت می گن. هر کدوم از این مشکلات یاد شده، می تونه رشد جنین رو کم کنه.

 

2- فشار خون بارداری: در مادران بارداری که دچار فشار خون بالا هستن، رگای خونی تنگ می شه و خون رسانی به بافتای بدن کنه می شه. پس خون رسانی به جنین در حال رشد هم کاهش می یابد. واسه همینه که معمولا مادران با فشار خون بالا، نوزادانی کم وزن به دنیا می یارن .فشار خون بالا می تونه منتهی به مسمومیت بارداری شه.

محققان فهمیده ان مادرانی که در دوران بارداری در برابر اندازه بالایی از آلودگی هوا قرار دارن، بیشتر نوزادان با وزن کم به دنیا می یارن

اینم بگیم که فشار خون بالا در حاملگی بسیار خطرناکه و اگه درمان نشه و تحتِ کنترل قرار نگیره، مشکلات اون فقط به کاهش وزن جنین ختم نمیشه.

 

3- ناهنجارهای کروموزومی جنین: جنینایی که دارای ناهنجاریای کروموزومی هستن، بیشتر روند رشد کندتری نسبت به جنینای سالم دارن. بعضی از ناهنجاریای کروموزومی جنین شامل این موارد هستش: آنانسفالی، مشکلای کلیوی، سندروم داون (منگولیسم) و مشکلای دیده شده در بین تولد.

 

4- مریضیای مادر در زمان بارداری: بیشتر دیده شده زنائی که در زمان حاملگی مریضیای زمینه ای داشته ان، فرزندانی با وزن کم به دنیا می یارن. مریضیای زمینه ای شایع در مادران عبارتست از: دیابت، کم خونی داسی شکل، مشکلات انعقادی خون، مریضیای کلیوی، مریضیای قلبی و عروقی و مریضیای ریوی.

 

5- سن مادر: عامل مهم دیگه، سن مادره. بهترین سن بارداری 23 تا 29 سالگیه و سن قابل قبول 20 تا 35 سالگیه.

6- مصرف الکل و سیگار: مصرف الکل در بارداری به وسیله مادر دلیل عقب موندگی ذهنی، ناهماهنگی حرکتی، حافظه و زبون خراب و از همه مهم تر بیش فعالی کودک می شه.

 

عامل دیگری که بیشتر افراد فکر می کنن خیلی موثر نیس، مصرف سیگار هستش. نیکوتین که ماده اعتیاد آور توتون سیگاره، باعث می شه جفت به صورت عجیب رشد کنه و این، انتقال مواد غذایی رو به جنین کم می کنه و باعث کم وزنی جنین می شه. از طرف دیگه، سیگار کشیدن تراکم مونوکسیدکربن رو درخون مادر زیاد می کنه.

 

مهم ترین اثر سیگار، تاخیر رشد جسمی کودک و کم وزنی اون موقع تولده. هم اینکه موجب کاهش مقاومت بدن کودک در برابر بیماریا می شه.

 

تذکر: مادرانی که سیگار میکشن، به دلیل کمبود اکسیژن رسانی به جفت و جنین، بیشتر نوزادانی با وزن کم به دنیا می یارن. کاهش رشد جنین در مادران سیگاری تنها یکی از آسیب هاییه که جنین رو تهدید می کنه. مشکلات دیگری مانند احتمال دچار شدن به بیماریای قلبی، تنفسی، پوستی و … هم در کمین این جنین ها می باشه.

 

7- آلودگی هوا: محققان فهمیده ان مادرانی که در دوران بارداری در برابر اندازه بالایی از آلودگی هوا قرار دارن، بیشتر نوزادان با وزن کم به دنیا می یارن، چون آلودگی هوا، اکسیژن محیط زندگی رو کم می کنه و جنین در حال رشد رو با کمبود اکسیژن روبرو می کنه. پس مادران باردار باید مراقب باشن و وقتی که آلودگی هوا زیاده و رسانه های جور واجور افراد رو از رفت وآمد غیرضروری در شهر منع می کنن، از خونه بیرون نرن.

اگه سن مادر بالای 45 سال و کمتر از 20 سال باشه، احتمال کم وزن بودن جنین هم زیاد هستش

8- سوء تغذیه مادر: سن و وزن مادر بر روند رشد جنین اثر می گذارد. اگه مادر وزن کمی داشته باشه و درزمان حاملگی زیاد شدن وزن قابل قبول نداشته باشه، احتمال کاهش رشد جنین هست.

 

هم اینکه سن مادر هم مهمه. اگه سن مادر بالای 45 سال و کمتر از 20 سال باشه، احتمال کم وزن بودن جنین هم زیاد هستش.

 

9- زایمونای قبلی مادر: مادرانی که در زایمونای قبلی خود، سابقه زایمون زودرس (نوزاد نارس) داشتن، در زایمونای بعدی خود هم احتمال کم وزن بودن نوزادشون هست. پس این دسته از مادران باید مراقب باشن و در حاملگیای بعدی خود همیشه تحت نظر دکتر متخصص زنان قرار بگیرن.

 

10- چند قلویی: مادرانی که بیشتر از یه قل، باردار هستن (دو قلو و چند قلو زایی)، معمولا احتمال بیشتری هست که نوزادانی کم وزن به دنیا بیارن، چون حجم رحم مادر نمی تونه هم زمان چند جنین رو با وزن طبیعی در خود رشد دهد. واسه همینه که مادرانی که چند قلو حامله هستن، باید بیشتر تحت مراقبت دکتر  متخصص قرار بگیرن.

زهره لطیفی

بخش سلامت تبیان

منبع : tebyan.net

جمع آوری به وسیله بخش مقالات پزشکی و بهداشتی سایت