شطرنج فعالیت مغزی پیچیده ایه که نیاز به تعقل، دقیق شدن و فوکوس کردن وقدرت اراده کردن بالا داره. انجام ورزش شطرنج فواید مغزی زیادی داره.

ورزش شطرنج به "بازی پادشاهان" معروفه. در این ورزش مغز استفاده کرده می شه تا حرکات حریف واسه حمله پیش بینی شه. هرچقدر که تحقیقات بیشتری درباره مغز انجام می شه مشخص می شه که ورزش شطرنج ابزاری واسه تقویت تواناییای مغزیه. 10 فایده اصلی شطرنج به توضیح زیرند:

1- شطرنج IQ رو زیاد می کنه

همیشه تصور می شد که شطرنج واسه کسائی که قوه تعقل بهتر و IQ بالاتری دارن استفاده می شه. با این حال درباره شطرنج مسئله مرغ و تخم مرغ مطرحه. اینکه افراد باهوش تر به سمت شطرنج می رن یا بازی کردن شطرنج باعث باهوش تر شدن می شه؟ در تحقیقات گذشته مشخص شده که بازی شطرنج باعث افزایش هوش می شه. در این تحقیقات 4 هزار فرد اهل ونزوئلا بررسی شدن و مشخص شد که بعد از 4 ماه آموزش شطرنج IQ اونا زیاد شده.

2- شطرنج از فراموشی جلوگیری می کنه

از اونجایی که مغز مانند یه ماهیچه عمل می کنه، نیاز به ورزش دادن داره. تحقیقات منتشر شده در مجله پزشکی انگلیسی نشون داده آدمایی که بالای 75 سال سن دارن اگه شطرنج بازی کنن و فعالیتای مغزی مثل این داشته باشن، کمتر مشکل مشکل حواس پیدا می کنن. در این بررسیا مشخص شده. بافتای مغزی که از اونا استفاده نمی شه قدرت خود رو از دست میدن. پس دلیل کافی واسه روی آوردن به شطرنج قبل از رسیدن به سن 75 سالگی هست.

3- شطرنج هر دو طرف مغز رو پرورش میده

در تحقیقات محققان آلمانی مشخص شده آدمایی که شطرنج بازی می کنن هر دو نیم کره مغز رو پرورش میدن. اونا توقع داشتن که در بررسیا ببینن نیمکره چپ مغز آدمایی که شطرنج بازی می کنن قوی تره اما در کمال ناباوری به این نتیجه رسیدن که نیم کره راست مغز این افراد هم با همون کیفیت کار می کنه.

4- شطرنج خلاقیت رو زیاد می کنه

از اونجایی که نیم کره راست مغز مربوط به خلاقیت می شه، انجام شطرنج خلاقیت رو هم زیاد می کنه. شطرنج بازی کردن ابتکار رو زیاد می کنه. تحقیقات روی دانش آموزان که یه روز در هفته شطرنج بازی می کردن و مقایسه اونا با آدمایی که یه روز در هفته با کامپیوتر کار می کردن یا فعالیتای جور واجور دیگری انجام می دادن نشون داد آدمایی که شطرنج بازی می کنن ذهن خلاق تری نسبت به بقیه دارن.

5- شطرنج حافظه رو زیاد می کنه

واسه خوب شطرنج بازی کردن نیاز به حافظه خوب داریم چون باید حرکات حریف رو یادمون باشه و در حرکات بعد اونا رو به یاد بیاریم. در تحقیقات انجام شده به مدت 2 سال مشخص شد علم آموزانی که به طور مرتب شطرنج بازی می کنن حافظه و توانایی سازماندهی بیشتری دارن.

6- شطرنج توانایی حل مسئله رو زیاد می کنه

بازی شطرنج مانند یه پازل بزرگه که نیاز به حل داره. مطالعاتی روی 450 دانش آموز سطح پنجم انجام شد. این آدما به سه گروه تقسیم شدن. گروه اول از سطح یه برنامه ریاضی عادی خود رو انجام دادن. گروه بعد از سطح اول ریاضی رو با یادگیری شطرنج همراه کردن و گروه سوم از همون سطح یه شروع به یادگیری و انجام شطرنج کردن. تستا نشون داد که توانایی حل مسئله در گروه سوم 81.2 درصد، در گروه دوم 62 درصد و در گروه اول 21.46 درصد بود.

7- شطرنج توانایی خوندن رو زیاد می کنه

در تحقیقات انجام شده روی 53 دانش آموز مشخص شد آدمایی که شطرنج بازی می کنن توانایی خوندن بهتری دارن.

8- شطرنج تمرکز رو زیاد می کنه

تمرکز عمیق در شطرنج باعث پیشرفت یافته های بازیکنان می شه. اگه در بین مسابقه حتی چند ثانیه حواس فرد پرت شه می تونه بر نتیجه بازی اثر داشته باشه. با در نظر گرفتن اینکه شطرنج نیاز زیادی به تمرکز داره توانایی تمرکز آدمایی که این ورزش رو انجام میدن هم بیشتره.

9- شطرنج رشد سلولای عصبی رو زیاد می کنه

سلولای عصبی به شکل درخت هستن و سیگنالای عصبی رو منتقل می کنن. هرچقدر سلولای عصبی بیشتر باشن، سیگنالای بیشتری جابه جا می شن. انجام فعالیتای پیچیده مغزی مثل شطرنج رشد سلولای عصبی رو زیاد می کنه.

10 – شطرنج قدرت برنامه ریزی و پیش بینی رو زیاد می کنه

شطرنج باعث گسترش پوسته جلوی مغز می شه، این قسمت مربوط به برنامه ریزی، قضاوت و کنترل می شه. گسترش این قسمت از مغز باعث انجام تصمیم گیریا بهتر در شرایط پیچیده می شه.

منبع : seemorgh.com