10 فایده شنا واسه سلامتی (1)

شنا علاوه بر اینکه ورزش آرامش بخشیه، فواید سلامتی زیادی هم داره. شنا کردن به طور منظم، واسه هر کسی به خصوص افراد سن بالا اثرات مفیدی داره مثل احساس جوونی کردن و جوون به نظر رسیدن. طی دو مقاله 10 فایده شنا واسه سلامتی بدن رو براتون می گیم.

1- کار کردن بیشتر بدن با فشار کمتر

 

وقتی بدن آدم در آب میفته، به طور خودکار سبک تر می شه. وقتی تا کمر در آب فرو می رید، بدن 50 درصد وزنش رو تحمل می کنه؛

وقتی تا سینه در آب فرو می رید، 25 تا 35 درصد وزنش رو تحمل می کنه؛

وقتی آب به گردن می رسه، فقط 10 درصد وزن خودتون رو تحمل می کنین و درصد بقیه وزن بدن بوسیله استخر نگه داشته می شه.

 

یعنی استخر، مکان مطلوبی رو واسه کار کردن عضلات سفت و مفاصل دردناک جفت و جور می کنه، خصوصاً اگه چاق و یا گرفتار به آرتروز مفاصل باشین.

 

شکلای جور واجور درست ورزش واسه افراد گرفتار به آرتروز (آرتریت) عبارتند از: ورزشایی که باعث کشش عضلات شن، ورزشایی که عضلات رو قوی کنن و ورزشایی که باعث تمرین هوازی شن. شنا کردن در استخر هر سه نوع این ورزشا رو در برداره.

 

اگه آب استخر گرم باشه، واسه مبتلایان به آرتروز خیلی بهتره، چون آب گرم، خشکی مفاصل رو برطرف می کنه و اونا رو شل می کنه.

 

واقعا، آب درمانی و شنا واسه مبتلایان به آرتریت روماتوئید مفیدتر از بقیه فعالیتای ورزشیه.

طی هر حرکت به سمت جلو درزمان شنا، بدن کش میاد که نه فقط باعث افزایش کارآیی بدن در آب می شه، بلکه موجب کشش بدن از سر تا انگشتان پا می شه

هم اینکه تحقیقات ثابت کرده که ورزشای آبی مثل شنا، در بیماران گرفتار به استئوآرتریت کارکرد مفاصل رو بهتر کنه و درد اونا رو کمتر می کنه.

 

2- افزایش کشش و قدرت عضله

شنا در مقایسه با بقیه ورزشای هوازی، قدرت و کشش عضلات رو بهتر زیاد می کنه.

 

مثلا فرد هنگام دویدن، بدن خودشو در هوا حرکت میده، ولی در ورزش شنا، فرد خودشو در آب جلو می بره. چگالی (تراکم) آب 12 برابر هوا هستش.

 

در نتیجه هر حرکت دست و پا درزمان شنا، یه ورزش مقاومتی می شه. باید بدونین که ورزشای مقاومتی، بهترین راه افزایش کشش و قدرت عضلات هستن.

 

هم اینکه ورزش شنا واسه استواری استخوانا به خصوص در زنان یائسه خوبه.

 

3- بهبود انعطاف پذیری بدن

بر خلاف وسایل ورزشی موجود در سالن ورزشی ژیمناستیک که هر بار روی یه قسمت بدن اثر دارن، ورزش شنا باعث حرکت تموم قسمتای بدن می شه و در نتیجه مفاصل و رباطا رو نرم و انعطاف پذیر می کنه. دستا، باسن، پاها، سر و ستون فقرات با شنا کردن در آب حرکت می کنن و می چرخن.

 

علاوه بر این، طی هر حرکت به سمت جلو درزمان شنا، بدن کش میاد که نه فقط باعث افزایش کارآیی بدن در آب می شه، بلکه موجب کشش بدن از سر تا انگشتان پا می شه.

 

4- داشتن یه قلب سالم تر

علاوه بر کشش عضلات قابل مشاهده مثل عضله ران، شنا کردن واسه مهم ترین عضله داخلی بدن یعنی قلب هم خوبه.

 

به دلیل اینکه شنا یه ورزش هوازیه، باعث تقویت قلب می شه.

 

شنا نه فقط باعث بزرگ شدن قلب می شه، بلکه باعث پمپاژ بهتر خون به وسیله قلب می شه. پمپاژ بهتر خون هم باعث جریان خون بهتر در سراسر بدن می شه.

 

هم اینکه تحقیقات نشون داده، ورزشای هوازی می تونن با جواب التهابی بدن که منتهی به مریضی قلبی می شه، مقابله کنن.

 

انجمن قلب آمریکا میگه فقط 30 دقیقه ورزش در هر روز مثل شنا کردن، خطر بیماریای قلبی عروقی رو 30 تا 40 درصد در زنان کم می کنه.

 

هم اینکه ورزش منظم هوازی، فشارخون بالا رو کم می کنه.

 

5- کنترل وزن بدن

بعضی افراد فکر می کنن که چون دمای آب خنک تر از دمای بدنه، کاهش وزن با یه ورزش آبی مثل شنا، مشکله. ولی این عقیده حالا رد شده و معلوم شده که ورزش شنا، یکی از مهم ترین راه های سوزوندن کالری و کاهش وزن اضافی بدنه و واسه کنترل وزن در حد مطلوب مناسبه.

 

البته اندازه کالری که شما می سوزونین بستگی به فیزیولوژی بدن شما و شدت ورزشی که انجام می دید، داره، ولی به عنوان یه قانون کلی میشه گفت طی 10 دقیقه شنا کردن: شنای قورباغه 60 کالری، شنای پشت 80 کالری، شنای آزاد 100 کالری و شنای پروانه ای 150 کالری می سوزونه.

 

واسه افزایش قسمت کالری سوز ورزش شنا، فاصله بین تمرینات سخت شنا و استراحت کردن رو در نظر داشته باشین. یه راه واسه این نوع ورزش کردنه که 46 متر شنا کنین و 10 ثانیه استراحت کنین، بعد 5/91 متر شنا کنین و 10 ثانیه استراحت کنین، بعد 137 متر شنا کنین و 10 ثانیه استراحت کنین و همینطوری تا سه مرحله ادامه بدین تا به 275 متر شنا برسین، البته با استراحت بین اونا.

وقتی به 275 متر رسیدید، این روند رو برعکس کنین.

ادامه داره…

آیلار آرزوگران

بخش سلامت تبیان

منبع : tebyan.net

جمع آوری به وسیله بخش مقالات پزشکی و بهداشتی سایت آکا