: بوی بد دهن یکی از مشکلاتیه که خیلی از آدما به اون گرفتار هستن و ممکنه به صورت موقتی و یا دراز مدت وجود داشته باشه.
بوی بد دهن یعنی بوی ناخوشایندی که هنگام نفس کشیدن و یا صحبت کردن شخص به مشام می رسه. بوی بد دهن یکی از مشکلاتیه که خیلی از آدما به اون گرفتار هستن و ممکنه به صورت موقتی و یا دراز مدت وجود داشته باشه. در این مطلب آکا ایران ده دلیل بروز این مشکل رو عنوان می کنیم. اگه می خواین از بوی بد دهن تون خلاص شید کافیه این نکات آسون رو رعایت کنین.

بوی بد دهن می تونه دلایل موضعی یا عمومی داشته باشه. امکان داره فرد گرفتار نتونه بوی بد دهن خودشو تشخیص بده، اما مطمئنا دور و بریا اون متوجه اون می شن. روش ساده تشخیصی اون به این ترتیبه که روی یه دستمال یا کف دست خود بدمید و بدون این دست اون دست کردن بو کنین. راه مطمئن تر، پرسیدن در مورد بوی دهنتون از نزدیکانیه که به اونا مطمئنین.

1. بهداشت دهن و دندون

اولین قدم واسه مقابله با مشکل بوی بد دهن، رعایت بهداشت دهن و دندانه. اگه به طور مرتب مسواک نزنین و از نخ دندون استفاده نکنین، باکتریا به مینای دندانتان حمله کرده و ایجاد پوسیدگی می کنن. جویدن آدامس بدون قند می تونه به تولید بزاق بیشتر و نابود کردن باکتریای دهن کمک کرده و دهنتون رو خوشبو نگه داره

یادتون نره که در صورت کهنه شدن مسواک تون، باید اونو عوض کنین، چون وگرنه امکان داره که میکروارگانیسما در اون لونه کنن و باعث عفونت دهن شن. پیشنهاد می کنیم در صورت ضرورت جرم گیری دندون رو با مراجعه به دندانپزشک انجام بدین. لازمه که هر شش ماه یه بار، دندون هاتون مورد بررسی دندانپزشک قرار بگیره.

2. بوی نامطبوع صبحگاهی

صبحا موقع بیدار شدن از خواب، بوی نامطبوعی از دهن استشمام می شه، چون وقتی که می خوابید ترشح بزاق دهن کم میشه و باکتریا افزایش می شن. در نتیجه صبح، بوی بدی از دهن پخش میشه. مسواک زدن و به کار گیری نخ دندون قبل از خوابیدن باعث می شه که دهن تون در طول شب هم تمیز بمونه.

بزاق دهن مانند دهانشویه طبیعی عمل می کنه و بهتره از راه بینی تنفس کنین تا دهنتون خشک نشه. بهترین روش واسه خلاص شدن از بوی صبحگاهی دهن، شستن دهن و مسواک زدن بعد از بیدار شدن از خوابه.

3. مواد غذایی مصرفی

مواد غذایی ای که می خورید، روی بوی دهن تون تاثیر دارن. خوردنیایی مانند سیر و پیاز نفس رو بدبو می کنن. آنزیمای بزاق در بین مصرف موادغذایی وارد عمل می شن و به محض اینکه ترکیبات این مواد غذایی وارد خون می شن، به ریه ها رفته و در بین تنفس، بویشان احساس می شه.

مسواک زدن دندانا، شستن دهن و یا خوردن قرص های نعنا فقط این بوهای نامطبوع رو مخفی می کنه. واسه مقابله با بوی بدن دهن لازمه که از مصرف زیاد بعضی مواد غذایی مانند گوشت قرمز، قندها، غذاهای خیلی چرب یا ادویه دار و هم اینکه اجناس لبنی دوری کنین.

4. عفونت سینوس ها یا دچار شدن به آلرژیا

باکتریای بد بو به سمت پروتئینای موجود در مخاط بدن جذب می شن. اگه دچار عفونت سینوسی (سینوزیت)، سرماخوردگی یا آلرژی باشین، سینوسا مخاط بیشتری تولید می کنن. کم کم که این مخاط از گلو پایین برن، باعث بد بو شدن دهن تون می شن.

5. ژنژیویت یا التهاب لثه

ژنژیویت یه نوع مریضی عفونی (باکتریایی) لثه س که بافتای دور دندانا رو ملتهب می کنه. آدمایی که دچار این مریضی باشن، به دلیل تجمع باکتریا، بیشتر قربونی بوی بدن دهن می شن. اگه دهنتون حتی بعد از مسواک زدن و استفاده روزانه از نخ دندون بازم بوی ناخوشایندی میده، بهتره از دندانپزشک خود بخواین تا سلامت لثه هاتون رو بررسی کنه. البته متخصص لثه، تخصص بیشتری در تشخیص بیماریای مربوط به لثه داره.

6. خشک شدن دهن

مریضی خشکی دهن یا زروستومی، به دلیل کاهش ترشح بزاق ایجاد می شه. بزاق وظیفه تمیز کردن دهن و حذف باقیمانده های غذا رو رو دوش داره. به گفته محققان، مشکلات مربوط به غدد بزاقی و یا نفس کشیدن از راه دهن می تونه باعث بوی بد دهن شه. جویدن آدامس بدون قند می تونه به تولید بزاق بیشتر و نابود کردن باکتریای دهن کمک کرده و دهنتون رو خوشبو نگه داره.

7. مصرف دخانیات

مصرف دخانیات نه فقط باعث ایجاد بوی بد دهن می شه، بلکه باعث ایجاد تغییراتی در بزاق هم می شه، در نتیجه دهنتون خشک می شه. ترکیبات شیمیایی موجود در سیگار علاوه بر ایجاد بوی بد دهن، شما رو در برابر بیماریای قلبی و کمبود مواد مغذی بذاره.

8. بعضی از بیماریای درمان نشده

بوی بد دهن می تونه در اثر مشکلات سلامتی مانند بیماریای مجاری تنفسی، سینوزیت طولانی، ترشحات پشت بینی، برونشیت طولانی، دیابت یا مشکلات گوارشی هم بروز کنه. اگه دندانپزشک تشخیص بده که دهن تون سالمه و مشکلی نداره، باید به فکر مراجعه به متخصصین مربوط به بیماریای اشاره شده در بالا باشین تا عامل ایجاد بوی دهنتون رو تشخیص بدن.

9. پروتزهای دندانی

بعضی وقتا بوی بدن دهن به دلیل تجمع مواد غذایی و باکتریا در بین دندون مصنوعی و لثه هاس. باکتریا رشد می کنن و باقیمونده مواد غذایی هم تجزیه می شن و بوی بدی ایجاد می کنن. واسه مقابله با باکتریا لازمه که بعد از خوردن غذا، دندون مصنوعی رو وردارین و اونو و لثه هاتون رو تمیز کنین. بهتره به طور مرتب به دندانپزشک مراجعه کرده و از سلامت لثه هاتون مطمئن شید.

10. بهداشت زبون

زبون هم یکی از عوامل ایجاد بوی نامطبوع دهانه. پرز زبون مانند پرز فرش عمل می کنه و بقایای مواد غذایی، باکتریا و ترشحات پشت بینی می تونن در اونجا تجمع کنن. در واقع مانند یه زمینی واسه رشد باکتریا عمل می کنه.

مسواک دندون وسیله خوبی واسه تمیز کردن زبون به حساب نمیاد. بهتره از مسواک مخصوص زبون استفاده کنین و روی زبون تون رو با این وسیله به آرومی تمیز کنین. می بینین که بوی دهن تون خیلی کاهش پیدا می کنه.

منبع :